Možná jste ještě nenarazili na problematiku migrace dat mezi dvěma Microsoft 365 tenanty. V následujícím textu bych chtěl ukázat, jak lze zvládnout migraci SharePoint dat (knihovny) právě v těchto komplikovaných situacích.
Pokud se začnete tématem seriózně zabývat tak narazíte na spoustu překážek a úskalí a začnete vymýšlet, jaký scénář je tedy vlastně ten správný? Určitě narazíte na Microsoft dokumentaci (např. zde), která však dle mého názoru nejen začátečníkovi spíše okruh pochybností rozšíří, než aby ho navedla na jedinou správnou cestu. Příklad otázek, které začnete řešit:
Nejenom z výše uvedených důvodů jsme se rozhodli, že zkusíme vytvořit nástroj, který by nevyžadoval skriptování v PowerShellu, ale měl jednoduché rozhraní a řešil výše uvedené problémy. Výsledkem našeho snažení je první verze migračního nástroje, který zvládá nejenom přenos dat knihoven mezi různými tenanty, ale samozřejmě i mezi knihovnami v rámci jednoho tenantu. Řešení je postaveno na našich knihovnách využívajících SharePoint CSOM a od uživatele vyžaduje naprosto minimální konfiguraci na straně Microsoft 365. Jediné, co je nutné udělat před vlastním použitím migrátoru je nastavení oprávnění v obou tenantech pomocí tzv. application credentials – https://learn.microsoft.com/en-us/entra/identity-platform/permissions-consent-overview. Klíčové prvky aplikace?
Víme samozřejmě, že některé možnosti nástroji chybí a počítáme s nimi v dalších verzích. Jde zejména o přenos metadat souborů, rozšíření možností migrace na entity typu List a detailnější generování auditu oprávnění napříč knihovnou (tenantem).
Jak tedy nástroj vypadá a jak ho použít?
Zaujal vás náš přístup k problematice? Neváhejte nás kontaktovat ať již ohledně výše zmíněného nástroje, nebo ohledně jakýchkoli konzultací prostředí SharePoint (i on-premises).
Budeme se těšit. Josef Dvořák